Inzage in het medisch dossier in letselschadezaken

13 april 2012
Op het toneel van letselschadezaken spelen benadeelden, artsen, verzekeraars, medisch adviseurs, schadebehandelaars, advocaten en rechters een rol. Vanuit ieders vakgebied buigen zij zich over de situatie van de benadeelde. Het medisch dossier van benadeelde speelt daarbij vaak een cruciale rol. Veelal bestaat er verwarring en onduidelijkheid over de vraag wie het medisch dossier mag inzien. Wie mag wat aan wie geven?De functionele eenheidDe personen die medische gegevens mogen verzamelen c.q...
Henriek Kragt
Henriek Kragt
Advocaat - Partner
In dit artikel
Op het toneel van letselschadezaken spelen benadeelden, artsen, verzekeraars, medisch adviseurs, schadebehandelaars, advocaten en rechters een rol. Vanuit ieders vakgebied buigen zij zich over de situatie van de benadeelde. Het medisch dossier van benadeelde speelt daarbij vaak een cruciale rol. Veelal bestaat er verwarring en onduidelijkheid over de vraag wie het medisch dossier mag inzien. Wie mag wat aan wie geven?

De functionele eenheid

De personen die medische gegevens mogen verzamelen c.q. inzien behoren tot de functionele eenheid. De Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp) bepaalt dat medische gegevens alleen mogen worden verwerkt door personen die uit hoofde van ambt, beroep of wettelijk voorschrift, dan wel krachtens een overeenkomst tot geheimhouding verplicht zijn. In de KNMG-richtlijnen, de beroepscode GHV en in de rechtspraak is deze bepaling nader uitgewerkt, maar nog niet volledig uitgekristalliseerd.

Ten aanzien van sommige personen moet van geval tot geval worden beoordeeld of zij nodig zijn (in de zin van functionele eenheid) voor de beoordeling en afhandeling van een letselschadeclaim, en zelfs dan kan daar nog verschillend over worden gedacht c.q. geoordeeld. Enkele voorbeelden:

Medische informatie tussen de medisch adviseur en de schadebehandelaar

Op de vraag of een medisch adviseur van de verzekeraar medische informatie van de benadeelde aan een schadebehandelaar van de verzekeraar mag sturen, oordeelden de rechtbanken Utrecht [TvGr 1999, 32] en Zutphen dat dit is toegestaan omdat de schadebehandelaar op grond van de Wbp en zijn gedragscode een afgeleide geheimhoudingsplicht heeft.

Het Centraal Tuchtcollege daarentegen (15 mei 2007, 2006.101), oordeelde dat dit niet is toegestaan omdat de relevante medische gegevens dienen te worden neergelegd in het op schrift gestelde medisch advies.

Medische informatie tussen de medisch adviseur of arts en de advocaat

Op de vraag of een medisch adviseur van de verzekeraar, of een arts, medisch relevante gegevens mag sturen aan de advocaat van de verzekeraar oordeelde het Regionaal Tuchtcollege voor Gezondheidszorg te Amsterdam (RTG) van niet (27 juni 2006, 05135, ASD), terwijl later in 2009 het Hof van Discipline en de rechtbank Zutphen oordeelden dat dit wel is toegestaan.

Medische informatie tussen een advocaat en een specialist

Op de vraag of een specialist op verzoek van een advocaat eenzijdig een medisch-deskundigenrapport mag beoordelen (zonder toestemming van de benadeelde) oordeelde de Raad van Discipline van wel, maar het Hof van Discipline van niet.

Conclusie

Of en door wie een medisch dossier mag worden ingezien, is niet altijd even duidelijk. De reden daarvan is met name gelegen in het feit dat het antwoord op de vraag wie tot de functionele eenheid behoort in de rechtspraktijk is beoordeeld door verschillende disciplines dan wel tuchtcolleges.

Anders gezegd, voor iedere beroepsgroep die zich bezighoudt met letselschadezaken wordt de term functionele eenheid anders ingekleurd en dus is het zaak in de letselschadepraktijk steeds goed oog te hebben voor de vraag wie met welke functie welke medische informatie in mag zien.

Gerelateerd

Events

Aankomende online en live events

We delen diepgaande kennis en pragmatische inzichten over actuele onderwerpen in het vakgebied en de maatschappelijke thema's waar we dichtbij staan.

09
april
2026
Seminar
Aanbesteding & Mededinging
Actualiteitenbijeenkomst Aanbestedingsrecht 2026

Het is inmiddels een begrip in aanbestedingsland: de Dirkzwager Actualiteitenbijeenkomst in Nijmegen-Lent. Hopelijk bent u er dit jaar ook (weer) bij op 9 april 2026.

Nijmegen
13:30 - 17:45
21
april
2026
Webinar
Zorg & Sociaal domein
Kwaliteitsregistraties: nieuwe verplichtingen, aandachtspunten en kansen sinds 1 januari 2026

De Wet kwaliteitsregistraties zorg (Wkz) verandert de manier waarop kwaliteitsregistraties in de zorg worden gebruikt om de kwaliteit van zorg te kunnen verbeteren.   Een kwaliteitsregistratie verzamelt patiëntgegevens bij verschillende zorgaanbieders om de kwaliteit van zorg, bijvoorbeeld bij een bepaalde aandoening, te meten en te verbeteren. Deze wet introduceert een wettelijke plicht voor zorgaanbieders om patiëntgegevens aan te leveren aan de kwaliteitsregistratie. Dat biedt kansen: toestemming van de patiënt is niet langer het uitgangspunt, maar vraagt tegelijkertijd om herziening van het interne beleid, waarbij aandacht moet zijn voor de privacyrechtelijke implicaties van de wet (waaronder de inrichting van een opt-out).

Wat betekent dit concreet voor uw organisatie en wat moet u regelen? Onze specialisten geven een compleet en praktisch overzicht van wat de wet verlangt, zodat u weet waar bijsturing nodig is en waar kansen liggen.

Online
10.00 - 11.30
Liever een inhouse training op maat?

Wij organiseren ook events op maat. Van kleine tot grote groepen, we zorgen voor een inspirerende sessie afgestemd op uw wensen. Informeer naar de mogelijkheden.

Contact opnemen