Wanneer biedt een 403-verklaring vrijstelling van jaarrekeningverplichtingen?
De 403-verklaring wordt vaak aangewend in groepsstructuren om gebruik te kunnen maken van de bijbehorende jaarrekeningenrechtfaciliteiten betreffende de vrijstelling van bepaalde inrichtingsvoorschriften ten aanzien van de jaarrekening, van voorgeschreven deskundigenonderzoek en van de verplichting tot deponering van de jaarrekening bij het handelsregister.
Maar let wel, omdat Boek 2 Burgerlijk Wetboek onder het begrip 'jaarrekening' verstaat: de enkelvoudige jaarrekening die bestaat uit de balans en winst- en verliesrekening met de toelichting en de geconsolideerde jaarrekening (art. 2:361 BW), dienen (reguliere) vennootschappen waarvan de cijfers in de geconsolideerde jaarrekening van de consolidatieplichtige groepsmaatschappij worden opgenomen het volgende in de gaten te houden:
- De betreffende vennootschap dient alsnog een eigen behoorlijke boekhouding te voeren en jaarlijks diens enkelvoudige jaarrekening (de balans en winst- en verliesrekening) op te maken. In beginsel dient het opmaken van de enkelvoudige jaarrekening binnen vijf maanden na afloop van het boekjaar van de vennootschap plaats te vinden. Ingeval van bijzondere omstandigheden kan hiervoor uitstel worden verleend met ten hoogste vijf maanden – waardoor er een uiterste termijn van tien maanden voor het opmaken van de jaarrekening geldt.
- Bij juridische fusies en splitsingen dient de betreffende vennootschap naast de geconsolideerde jaarrekeningen tevens de enkelvoudige jaarrekeningen ten kantore te deponeren overeenkomstig het bepaalde in artikel 2:314 lid 2 BW.
Welke risico’s lopen bestuurders als de jaarrekening ontbreekt?
Bij het niet voldoen aan de verplichting om een jaarrekening op te maken kan worden gesteld dat niet aan de norm van een behoorlijke taakvervulling door het bestuur wordt voldaan (op grond van art. 2:101/210 BW en 2:10 BW, op basis waarvan het bestuur jaarlijks na afloop van een boekjaar over dat boekjaar de jaarrekening van de vennootschap dient op te maken) . Bovendien kan in geval van faillissement van de vennootschap het niet opmaken van de jaarrekening onder bepaalde omstandigheden mogelijk zelfs leiden tot bestuurdersaansprakelijkheid.
De 403-faciliteit ontheft de betrokken vennootschap(pen) ten behoeve waarvan de 403-verklaring is afgeven dus niet van de verplichting een enkelvoudige jaarrekening op te maken maar ontheft de vennootschap van bepaalde inrichtingsvoorschriften en de publicatieverplichting ten aanzien. Kortom, maak ook bij een 403-faciliteit altijd een enkelvoudige jaarrekening op (met gebruikmaking van de vrijstellingen). Klaar als een klontje.