Auteursrecht op kerstversiering?

17 december 2018
Rust er auteursrecht op kerstversiering? Zo ja, waar ligt de lat? Is er copyright op kerstbomen en -sterren?
Joost Becker
Joost Becker
Advocaat - Partner
In dit artikel

Auteursrecht op versieringen

Auteursrecht kan worden ingeroepen op allerhande producten, ook op werken van toegepaste kunst of versieringen. Steeds geldt dan wel de eis dat het een 'werk' betreft, dat wil zeggen een voortbrengsel met eigen, oorspronkelijk karakter en persoonlijk stempel van de maker.
De Auteurswet somt een lijst met producten op die auteursrechtelijk beschermd (kunnen) zijn. Die lijst is niet-uitputtend. Alle soorten werken die voldoende oorspronkelijk en creatief zijn, kunnen in beginsel worden beschermd.

Kerstversiering?

Een recente uitspraak laat evenwel zien dat het altijd niet eenvoudig is om op banale of triviale zaken een auteursrecht te vestigen. In dit geval ging het om een kerstboom en ster van Edelman, van zwart metaal en verlicht met LED lampjes aan een lichtsnoer van het type "snake lights".
De rechtbank oordeelt daarover als volgt:
Vooralsnog kan niet worden uitgesloten dat een bodemrechter zal oordelen dat de kerstboom en ster van Edelman geen werken zijn in de zin van de Auteurswet. Er kan met recht worden getwijfeld aan de vraag of de producten wel een eigen oorspronkelijk karakter hebben en het persoonlijk stempel van de maker dragen. Het belangrijkste element van de producten is de overbekende vorm van de kerstboom en ster. Die vorm is hoe dan ook niet oorspronkelijk. Overige elementen, zoals het gebruik van metaal, de kleur zwart, het lichtsnoer en de afstand van twee centimeter tussen de lampjes, zijn dermate gangbaar (ofwel banaal of triviaal) dat hierdoor geen werk in de zin van de Auteurswet ontstaat. Hiervoor wordt verwezen naar producties 5 en 6 van Casa International, waaruit volgt dat al vóór 1 december 2016, de datum waarop Edelman met haar producten op de markt kwam, dezelfde soort kerstbomen en sterren met lichtjes op de markt waren. Ook lijkt een aantal elementen van de producten van Edelman, zoals het gebruik van metaal en de twee buizen onderdaan de producten, technisch bepaald. Al met al is onvoldoende aannemelijk dat de verschillende elementen, zowel afzonderlijk als in combinatie bezien, het gevolg zijn van creatieve keuzes.
Hieruit blijkt dat men lastig auteursrecht kan inroepen indien 1) het product waarop men auteursrechten wil inroepen al langer in min of meer dezelfde vorm bestaat en/of 2) de (grond)vorm alledaags is.

Nabootsing?

De eiser Edelman stelde ook nog dat sprake is van een ongeoorloofde nabootsing. Dat argument haalt het echter ook niet.

In dit geval bleek volgens de rechter dat al 'vóór oktober 2018 tal van gelijksoortige sterren en kerstbomen met verlichting op de markt waren.(...) bestaande uit een frame, in min of meer dezelfde vorm als die van de producten van Edelman. al dan niet van metaal en met verlichting eromheen. Omdat het hier gaat om gangbare producten, met overbekende vormen, die door tal van aanbieders in tal van winkels worden aangeboden, ligt de lat om te komen tot het oordeel dat sprake is van een ‘eigen gezicht’ hoog. Voorshands heeft Edelman die lat niet gehaald. Enig bewijs voor verwarring (bij consumenten en/of winkeliers) heeft Edelman overigens ook niet in het geding gebracht.'

Auteursrecht claimen?

Kortom, het is weliswaar mogelijk op producten zoals versieringen auteursrecht te claimen, of nabootsing in te roepen, maar dan dient de lat daarvan wel gehaald te worden. Van geval tot geval zal moeten worden bepaald of die lat gehaald kan worden.
Joost Becker, advocaat auteursrecht

Gerelateerd

Events

Aankomende online en live events

We delen diepgaande kennis en pragmatische inzichten over actuele onderwerpen in het vakgebied en de maatschappelijke thema's waar we dichtbij staan.

21
april
2026
Webinar
Zorg & Sociaal domein
Kwaliteitsregistraties: nieuwe verplichtingen, aandachtspunten en kansen sinds 1 januari 2026

De Wkz verandert de manier waarop kwaliteitsregistraties in de zorg worden gebruikt om de kwaliteit van zorg te kunnen verbeteren. Een kwaliteitsregistratie verzamelt patiëntgegevens bij verschillende zorgaanbieders om de kwaliteit van zorg, bijvoorbeeld bij een bepaalde aandoening, te meten en te verbeteren. Deze wet introduceert een wettelijke plicht voor zorgaanbieders om patiëntgegevens aan te leveren aan de kwaliteitsregistratie. Dat biedt kansen: toestemming van de patiënt is niet langer het uitgangspunt, maar vraagt tegelijkertijd om herziening van het interne beleid, waarbij aandacht moet zijn voor de privacyrechtelijke implicaties van de wet (waaronder de inrichting van een opt-out).

Online
10.00 - 11.30
07
mei
2026
Webinar
Zorg & Sociaal domein
Zorginkoop: onderhandelingsruimte zorgaanbieders & kaders NZa (Zorgverzekeringswet)

Hoeveel ruimte heeft een zorgaanbieder binnen het kader van de Zorgverzekeringswet in de onderhandelingen met een zorgverzekeraar als de tarieven structureel onder druk staan? Welke regels stelt de NZa rond zorginkoop en kunnen zorgverzekeraars worden aangesproken voor het niet-naleven van de regels?

Aan de hand van concrete casus en recent gevoerde procedures geven we niet alleen een update van de laatste regelgeving en jurisprudentie, maar tevens een uniek kijkje achter de schermen.

Online
14.00 - 15.30
Liever een inhouse training op maat?

Wij organiseren ook events op maat. Van kleine tot grote groepen, we zorgen voor een inspirerende sessie afgestemd op uw wensen. Informeer naar de mogelijkheden.

Contact opnemen